A tökéletes habarás készítése
Mindent összefoglaltunk, amit a tökéletes habarás készítéséről tudnod kell. Csomómentes habarás egyszerűen és nagyszerűen!
Csomómentes habarás?
Így csináld jól!
Mit jelent a habarás?
A habarás tulajdonképpen egy sűrítési eljárás, amit mi magyarok előszeretettel alkalmazunk a legkülönfélébb ételeinknél. Általában főzelékekhez, pörköltekhez, levesekhez, mártásokhoz, ragukhoz és szószokhoz készítünk habarást, viszont ez a sűrítési mód nem mindegyik ételtípushoz illik.
A profik elkülönítik a sűrítési eljárásokat és így a habarást is csak bizonyos típusú ételeknél alkalmazzák, függően attól, hogy az adott étel tartalmaz-e olajat (bármilyen zsiradékot). Természetesen az eljárás megválasztása előtt figyelembe kell venni a sűrítés utáni ízhatást is.
Gyümölcslevesek esetén a habarás kiváló megoldás, mert – ellentétben a rántással – nem szükséges hozzá olajat használnunk. Ugyanez igaz azokban az esetekben is, amikor az étel már eredetileg is olajjal készült, de nem szeretnénk további olaj hozzáadásával még zsírosabbá tenni.
Ezt persze ne vegyünk halálosan komolyan, (kivéve talán a gyümölcsleveseknél) ugyanis egy raguleves is lehet épp olyan finom rántással, mint habarással. Ez abszolút ízlés kérdése.
Vagyis mi a habarás?
Olyan sűrítési eljárás, amely során lisztet keverünk össze tejföllel és vízzel, majd pedig ezt az elegyet főzzük bele a készülő ételünkbe.
Fontos: A habarást mindig pár perccel az étel elkészülte előtt készítsd el.
Habarás, vagy rántás?
Ezt a témakört nem ragoznánk túl, ugyanis a megoldás pofon egyszerű.
A habarásnál liszt és tejföl, míg a rántásnál liszt és olaj egyvelege adja azt a krémszerű anyagot, ami az ételt sűrűbbé varázsolja. Ha kíváncsi vagy rá, hogy milyen megoldások vannak a tökéletes rántás készítésére, kattints ide!
Tejfölös habarás készítése lépésről-lépésre
Mi kell hozzá? Csak tejföl, liszt és víz.
Hogy miből mennyit, és a tejföl mivel helyettesíthető, arról kicsit később. Most lássuk a tejfölös habarás konkrét lépéseit:
Első lépésben…
…a tejfölt, tedd egy külön tálba, majd add hozzá a lisztet. Fontos, hogy csak apránként szórd bele a lisztet és folyamatosan kevergesd, hogy minél kevesebb csomó keletkezzen. Ezt addig keverd, amíg teljesen homogén állagot nem kapsz. Mindenképp kézi habverővel keverd, ne kanállal, vagy villával.
Tipp: Ha túl sűrű lett a tejfölös habarás, adj hozzá némi vizet, vagy tejet, hogy folyékonyabbá tedd. Ideális esetben tejszín sűrűségű kell legyen.
A második lépés…
…a legfontosabb, ugyanis ezen a ponton történik a hőmérséklet kiegyenlítése (összemelegítés). Vegyél ki némi levet az étel levéből, és add hozzá a kikevert lisztes tejfölös elegyhez. Itt is fontos a fokozatosság. Érdemes evőkanállal, folyamatosan adagolni a forró levet vigyázva, hogy túl sok forró lé ne kerüljön egyszerre a tálba.
Miért kell ez? A hőmérsékletet azért kell kiegyenlíteni, mert ha közvetlenül a forró ételbe öntenénk a kikevert lisztes tejfölt, az garantáltan becsomósodna. Így viszont nem lesz közöttük akkora hőmérsékletkülönbség, aminek hatására a csomósodás sem indul be.
Harmadik lépésként…
…vedd le a tűzről az ételt, várj amíg a forrás meg nem áll, és szép lassan öntsd a habarást az ételbe. Közben intenzíven keverd az ételt, hogy minél homogénebb végeredményt kapj.
Tipp: Ha még profibb munkát szeretnél végezni, nyomd át egy szűrőn a habarást, így ha maradt is csomó a tejfölös lisztes habarásban, biztosan nem jut bele az ételbe.
Negyedik lépésben…
…tedd az ételt vissza a tűzre és folyamatos kevergetés mellett forrald kb. 3-4 percig. Ez azért nagyon fontos, hogy ne maradjon meg a liszt nyers íze.
Ezen a ponton nagyon figyelj, hogy forralás a 3-5 percet ne lépd nagyon túl, mert a tejföl elkezdhet betúrósodni. Emellett a kevergetés se maradjon el, mert a liszt könnyedén odakap az edény aljára.
Mennyi habarásra van szükség?
Ez egy elég bonyolult kérdés és számtalan tényezőtől függ. Nem mindegy, hogy az étel milyen alapanyagokat tartalmaz és hogy azok mennyi keményítőt engednek ki magukból a főzés során. A krumpli például elég sokat, így ott messze nincs szükség annyi habarásra, mint például a répa, cékla, sütőtök esetén.
A legjobb javaslat, hogy mindig kövesd a receptben leírtakat, mert ott a habarás az adott alapanyagokhoz és mennyiséghez van méretezve.
Ha az a kérdés, hogy mennyi lisztet adj a tejfölhöz, akkor a legjobb megoldás, ha egy kis dobozos tejfölnél (általában 150 g) két evőkanál liszttel számolsz. Fontos viszont, hogy ehhez nem kell foggal körömmel ragaszkodnod.
A legtöbb ember a tejföl és a liszt arányát teljesen érzésre keveri ki és Neked is ezt javasoljuk. Próbálgasd, ízlelgesd és megtalálod majd a Számodra ideális arányt.
Habarás tejföl nélkül, avagy:
Tejszínes habarás
Ha tejföl helyett tejszínes habarást szeretnél készíteni, semmi akadálya. Arra érdemes csak odafigyelned, hogy főzőtejszínnel a habarás folyékonyabb lesz, mint a tejföl esetén, illetve a végeredmény sem lesz annyira sűrű. Éppen ez miatt (általában mártásoknál) egy tojássárgáját is érdemes a habaráshoz keverni, mert így még krémesebb lesz a végeredmény. Egyébként a tejszínes habarás elkésztésében nincs egyéb különbség.
Habarás joghurttal
Ebben az esetben is mindent pontosan ugyanúgy kell csinálnod, mint a fentiekben. Akkor mi értelme a joghurtos habarásnak? Általában azért használják, mert így csökkenthető a készétel kalóriamennyisége. Tehát, ha fogyókúrázol, pár kalóriát megspórolhatsz ezzel a módszerrel.
Habarás keményítővel
Mi értelme van keményítővel készteni a habarást liszt helyett? Több is, de a legfontosabb az, hogy nincs benne glutén, így a glutén érzékenységben szenvedőknek ideális megoldás.
Különbség még a hagyományos habaráshoz képest, hogy míg a lisztet a főzés végén pár percig el kell főzni, addig a keményítőt nem, mert gyakorlatilag pillanatok alatt beépül az ételbe és krémessé teszi azt. Ezen felül nagy különbség a liszthez képest, hogy kb. kétszer olyan hatékonyan végzi a dolgát, vagyis fele annyi kell belőle. Egyébként a keményítős habarást elkészíthetjük a hagyományos habaráshoz hasonlóan, de legtöbben egyszerűen vízben oldják fel, majd így adják az ételhez. Itt jóval kevésbé kell félnünk a csomósodástól, persze csak akkor ha a vízben valóban jól feloldottuk.
Habarás rizsliszttel
Az eljárásban itt sem lesz különbség, ugyanakkor aki tudatosan táplálkozik, valószínűleg már hallott a rizslisztes habarásról. Ez a megoldást nem csak egészségesebb, de sok esetben puhábbá, selymesebbé is teszi az ételt.
Összegzés
A habarás készítése egyáltalán nem bonyolult feladat, csupán pár apróságra kell odafigyelni és kiváló megoldás az ételek sűrítésére. Elsősorban azt javasoljuk, hogy próbálj ki több megoldást, több alapanyagot, mert előfordulhat, hogy sokkal jobban ízlik majd az általad kikevert arány. Az alapanyagokkal is nyugodtan legyél bátrabb. A fent felsorolt alapanyagokon túl kísérletezhetsz szinte bármilyen liszt fajtával, de a tejtermékek kapcsán is széles a skála.
Jó kísérletezést és jó étvágyat!
Tetszett a cikk? Oszd meg az ismerőseiddel és főzzetek még finomabbat!